Dobrý den,

rád bych se s Vámi podělil o zkušenost se zapůjčením a cestováním s vozidlem VW Caravella z autopůjčovny BARTH RENT.

Začátkem měsíce května jsem si po předchozí rezervaci vyzvedl na týdenní zapůjčení vozidlo VW Carevella. Vozidlo mi bylo doporučeno po předložení mých požadavků paní Burešovou. Zpětně musím uznat, že její doporučení na moje požadavky pohodlného cestování na delší vzdálenost, plnohodnotné zázemí pro dva lidi s možnosti komfortního přespání ve voze a částečně také nenápadnost vozidla bylo absolutně trefné.

Předání vozidla bylo příkladné a kompletní. Samozřejmostí byli například i smlouvy o zapůjčení v mezinárodním jazyce (bez doporučení paní Burešové bych na takovouto věc ani nepomyslel).

Cíl naší cesty byl jasný. Vydali jsme se do zemí postižených relativně nedávnou občanskou válkou a zároveň relativně nedávným pořadatelem zimních olympijských her, do zemí několika etnických skupin a několika různých náboženských vyznání. Tyto kombinace totiž dělá z Balkánu velmi zajímavý region vzdálenou pouze několik stovek kilometrů od našeho domova.

Cesta plánovaná přes Slovensko, Maďarsko (s přespáním ve vozidle) měla první zastávku ve Vukovaru. Vukovar je město v Chorvatské Slavoniji na hranicích se Srbskem a neblaze se proslavilo především takzvanou Bitvou o Vukovar, velkou operací Jugoslávské lidové armády. Jako vzpomínku na boje občanské války je ve městě vodojem - střelbou poškozená kultovní stavba. Samozřejmostí byla i návštěva tamního memoriál muzea s bojovou technikou.

Cesta pokračovala přes hranice s Bosnou a Hercegovinou s přespáním v Tuzle (opět ve vozidle) do Sarajeva. Zde jsme již byly nuceni využít hotelu. Sarajevo je město proslavené třemi důležitými historickými fakty. Prvním je atentát Gavrila Principa na Františka Ferdinanda d'Este, druhým je pořádání zimních olympijských her v roce 1984 a třetím je obléhání Sarajeva trvající nepřetržitě 1429 dní. Na prohlídku Sarajeva jsme vyčlenili dva dny, během kterých jsme prošli velké množství památek a zajímavých míst (starou čtvrť Baščaršija turecký trh dýchající Orientem, Ali-pašovu mešitu, Věčný oheň, původní Sarajevskou pevnost, stadion Zentra, opuštěnou bobovou dráhu, skokanské můstky a olympijský hotel...).

Ze Sarajeva pokračovala cesta po neuvěřitelně nekvalitní, úzké, částečně asfaltové cestě směr Černá Hora. Přes nádhernou přehradu Piva na řece Pluzine až na téměř náhorní plošinu do výšky okolo 1600 metrů nad mořem. Bohužel záměr dojet do Žabljaku horskou cestou skončil před první sněhovou závějí cca 1,5m vysokou. Cesta tedy vedla objížďkou okolo pohoří Durmitor s dosaženým cílem - kempem v Žabljaku. Zde jsme strávili dva dny zdoláváním sněhových polí a horských výstupů a návštěvou kaňonu řeky Tary patřící k nejhlubším na světe.

Caravellka nás následně odvezla zpět do Bosny do města Mostar. Již asi všem známá památka Starého mostu kompletně zničeného ostřelováním během války nám byla znechucena ohromným množstvím turistů.

Poté jsme pokračovali směr Dubrovník a cesta domu vedla klasickou letní silnicí přes Slovinsko a Rakousko.

Za celou dobu Caravellka dokonale plnila požadované, bez jediného zaváhání nám byla skvělým společníkem na cestě. S obezřetností a opatrností bez problému zvládala nekvalitní povrch silnic. Překvapením byla i celková spotřeba pohybující se lehce pod 7 litrů paliva na 100 km.

Děkuji za bezproblémové půjčení auta.
J. L.